تهران -نیاوران-کاشانک-خیابان امیر

بیدخوردگی فرش


0
حشره بید پروانه کوچکی است با نام علمی  tincola biseliella به رنگ زرد که طول بدن آن معمولا ۱۲-۹ میلیمتر است. پروانه های ماده در طول ۳-۲هفته از عمر خود در حدود صد تخم در محل تاخوردگی های فرش و یا سایر منسوجات پشمی می گذارند. تخم های این پروانه در یکی از مراحل عمر خود به صورت <<لارو>> در می آیند. اگر خسارات حاصل از بید روی پشم باشد و متوجه شویم خسارات توسط بید بالغ صورت نگرفته، بلکه توسط نوزاد اوست، یعنی همان لارو که برای رشد خود از پروتئین موجود در پشم نغذیه نموده و با تنیدن تار بر روی پشم و حفر دالان هایی در داخل الیاف به آن صدمه می زنند و پس از تبدیل شدن به بید، دوباره تخم گذاری می کنند. به این ترتیب، تعداد لاروها افزایش می یابد. یک حشره بید قادر است پس از چهل نسل، در حدود ۴۲ کیلو گرم پشم را نابود کند و در نتیجه میزان تخریب فرش نیز زیاد می شود. بله این حشره کوچولو خیلی خوش مزاج تشریف دارن و بعضی از مواقع به صورت خیلی نامحسوس وارد آپارتمان های مدرن میشن و از پرز قالی های چند ده میلیونی تغذیه می کنند. این حشره ها به گونه ای عمل می کنند که اگر شما به عنوان مثال قالی دستبافتان را تا کردید و گوشه منزل گذاشتید طی مدت خیلی کوتاه خودشون رو به فرش می رسانند و آسیب های خیلی جدی به قالی وارد می کنند.
 
در کل دو نوع بید وجود دارد که به پشم صدمه می زند:

۱- بید لباس تحت عنوان Moth
۲- بید قالی تحت عنوان Beetle

بله این حشره موچولو خیلی خوش مزاج تشریف دارن و بعضی از مواقع به صورت خیلی نامحسوس وارد آپارتمان های مدرن میشن و از پرزهای قالی های چند ده میلیونی تغذیه می کنند. این حشره ها به گونه ای عمل می کنند که اگر شما بعنوان مثال قالی دستبافتان را تا کردید و گوشه منزل گذاشتید طی یه مدت خیلی کوتاه خودشون رو به فرش میرسونن و آسیب های خیلی بدی به قالی میرسونن.
 
راه کار مقابله با بید زدگی قالی های دستبافت چیست؟
موادی مثل نفتالین، توتون یا کافئین از قدیم برای دور کردن بید از قالی استفاده میشد و روش موثری هم بوده و هست. ولی برای اینکه این مواد چگونه و به چه مقدار باید استفاده شود توضیح کاملی داده نشده، بنابراین موارد بسیار زیادی دیده شده که فرش ها با اینکه با نفتالین و غیره انبار شده اند ولی باز هم بید آسیب زیادی به بعضی از نقاط فرش وارد کرده. نفتالین و موارد مشابه به خاطر بو و گازی که از خودشان متصاعد می کنند باعث دوری بید از فرش می شوند. پس اگر قصد داشتید فرش انبار کنید بهتر است حتما نفتالین و یا توتون قلیان (خانسار) تهیه کنید. ابتدا قالی را کاملا پهن می کنید و سپس از دو طرف فرش تا وسط تا می زنید. نفتالین یا توتون را لایه دو قسمت تا زده شده قرار می دهید. نفتالین حدود ۶ حبه و یا توتون حدود ۲ مشت. دوباره مانند قبل فرش را تا می زنید. این کار را تا جایی ادامه می دهید که دیگر فرش تا نشود. توجه داشته باشید لایه همه تاهای فرش موادگذاشته باشید. مرحله اصلی کار (هیچ جا توضیح داده نشده است) این است که فرش حتما باید بسته بندی شود تا گاز مواد اطراف قالی وجود داشته باشد و بید نتواند نفوذ کند. برای بسته بندی به ویژه برای انبارکردن های طولانی مدت، بهتر است همه جای فرش را کامل پوشانده و از نایلون بزرگ استفاده کنید.
امیدواریم هیچ وقت بید فرش خور وارد خونه شما نشه!
 
 
ترمیم بید خوردگی یکی از تخصص های ما می باشد 
کارشناسی رایگان و تضمینی
۰۹۱۲۵۳۹۴۷۹۹
 
 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *